Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Czas Wszystkich Świętych to okres, w którym staramy się zatrzymać, zwolnić tempo codziennego życia. Zastanawiamy się nad rzeczami ostatecznymi, wspominamy tych, którzy odeszli.

Mamy świadomość, że śmierć wpisuje się w życie każdego człowieka. Jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskich osób? Mamy nadzieję, że proponowana przez nas literatura chociaż trochę ułatwi przeżywanie tego trudnego czasu.

Zdarza się, że o śmierci najbliższych nie potrafimy rozmawiać, a szczególną trudność sprawia nam rozmowa z najmłodszymi. Prezentowane książki to poradniki pokazujące, jak dzieciom przekazać najtrudniejsze informacje dotyczące śmierci. Do wspólnego czytania z najmłodszymi proponujemy książki: „Niezłe ziółko”, „Dziewczynka w parku”, „Dom babci” oraz „Czy tata płacze?”.

Publikacje „Doświadczanie żałoby”, „Opcja B. Jak radzić sobie z traumą po stracie…”, „Możesz odejść, bo Cię kocham. O pożegnaniu i życiu po stracie” są adresowane nie tylko do osób pogrążonych w żałobie, lecz także do tych wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się im współczuć i lepiej rozumieć.

Biografie „Łzy Racheli”, „Odwaga matki” i „Kiedy odchodzą na zawsze ci, których kochamy” ukazują konieczność pogodzenia się z różnymi reakcjami psychicznymi, jakie wywołują w życiu sytuacje tragiczne. To książki o smutku i bólu istnienia.

„Chustka” to dziennik zmagań z nieuleczalną chorobą, pisany przez chorującą na raka Joannę. Bloga, na podstawie którego powstała książka, autorka pisała dla swego pięcioletniego syna. Przygotowywała go na śmierć.

Trudną tematykę odchodzenia i przemijania podejmują autorzy powieści „Mama odeszła”, „Strupki” i „Żałobnica”. Powieść psychologiczna „Bezmatek” to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania.

Tadeusz Różewicz i Marcin Wicha to autorzy, którzy za pośmiertne wspomnienia o swoich matkach zostali uhonorowani Nagrodą Nike. Różewicz za tom poetycki „Matka odchodzi” otrzymał tę nagrodę w 2000 roku, natomiast Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” został doceniony w 2018 roku.

W trakcie opracowywania jest publikacja „Nad życie. Czego uczą nas umierający”. We wstępie czytamy: „Nie myśląc o śmierci, nie rozmawiając o niej, nie przygotowując się na nią — tylko utrudniamy sobie moment, w którym będziemy musieli się z nią zmierzyć. Umieranie, jak mawiał Marek Aureliusz, jest przecież jednym z naszych życiowych zadań”.

Zachęcamy do sięgnięcia po książki i zapraszamy do biblioteki.

{gallery}zdjecia/2021/10/wszystkichswietych{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content