Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Dobiegły końca działania w ramach projektu „Dobre życie zaczyna się dobrej książki”, realizowanego przez Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy od kwietnia do listopada 2019 roku. Jego celem były m.in. rozwój świadomości konsumenckiej, promocja zdrowia oraz zmiana nawyków żywieniowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy Moszczenica.

W ramach projektu „Dobre życie zaczyna się dobrej książki” mieszkańcy gminy wzięli udział w spotkaniach autorskich z Ewą Wachowicz, Justyną Bednarek oraz Joanną Krzyżanek, które było połączone z warsztatami kulinarnymi. Gościliśmy także pana Wojciecha Patrzyka — lokalnego księgarza, właściciela dwóch gorlickich księgarń Mieszko oraz Biblos — który zapoznał uczestników zajęć z dostępną w jego księgarniach literaturą o tematyce prozdrowotnej. Dzieci biorące udział w zajęciach w ramach akcji Wakacje z OKIB 2019 miały możliwość uczestniczyć w prelekcji „Kuchnia polska w dawnych czasach” przygotowanej przez seniorki z naszej gminy. Podczas kilku warsztatów zatytułowanych „Akademia Małego Smakosza” dzieci w wieku przedszkolnym, zarówno niejadki, jak i łasuchy, poznawały nowe smaki, rozpoznawały i degustowały owoce i warzywa, wykonały warzywne stemple i owocowe ludziki, a także przekonały się o smakowych walorach miodu, który mogły degustować podczas spotkania z pszczelarzem. Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym wzięli udział w wykładzie „Książka dla niejadka, czyli co czytać, by oswajać nielubiane jedzenie”. Jesienią, na gminnym placu targowym, odbyła się wystawa plenerowa zatytułowana „Zwierzaki–cudaki”, podczas której były prezentowane warzywno-owocowe cudaki wykonane przez dzieci i seniorów. Odbył się także konkurs dla młodzieży na wiersz promujący zdrowy styl życia pt. „Czas być zdrowym”.

Mieszkańcy gminy Moszczenicy mogli obejrzeć plenerową wystawę książek dostępnych w OKiB o tematyce prozdrowotnej, która była prezentowana przed budynkiem naszej biblioteki w sierpniu; wystawę najstarszych książek kulinarnych i makatek kuchennych, wypożyczonych przez panie z Moszczenicy i Staszkówki, którym raz jeszcze serdecznie dziękujemy oraz inscenizację warzywnych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Mali aktorzy zachęcali do tego, aby w menu każdej rodziny znalazło się więcej owoców i warzyw.

Opracowaliśmy także Elementarz kulinarny babci i wnuczka — lokalną publikację zawierającą zdrowe przepisy dla całej rodziny. Relacje z wszystkich działań, które miały miejsce w ramach projektu „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki” można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku OKiB. Zapraszamy!

{gallery}zdjecia/2019/11/podsumowanie{/gallery}

Projekt „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki” jest realizowany z programu 
Partnerstwo dla Książki i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content