Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, które jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Tegoroczna — 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości — będzie na pewno inna ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w zgromadzeniach wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. My także zachęcamy naszych wychowanków do upamiętnienia tego ważnego dla każdej Polki i każdego Polaka dnia.

Na początek, drogie dzieci, posłuchajcie krótkiego opowiadania:

„Dawno, dawno temu… ale wcale nie aż tak dawno, Polski, czyli kraju, w którym mieszkamy, nie było na mapach. Uwierzycie? Stało się tak dlatego, że pewnym złym ludziom Polska bardzo się podobała i chcieli ją dla siebie. Napadali na nasz kraj razem ze swoimi wojskami i stworzyli mapy, z których Polskę wymazali, prawie jak gumką do mazania!

Wszystkim Polakom było bardzo smutno, ponieważ kochali swoją ojczyznę i nie podobały im się rządy obcych krajów. Niestety, próby odzyskania wolności kończyły się niepowodzeniem. Aż w końcu, po wielu latach, pojawił się prawdziwy superbohater — marszałek (to taki rodzaj ważnego żołnierza), który nazywał się Józef Piłsudski.

Marszałek miał klacz, która się nazywała Kasztanka oraz psa o imieniu… Pies. Prawda, że śmieszne imię dla psa? Marszalek strasznie lubił pić mocną, bardzo słodką herbatę!

Dowodził grupą żołnierzy, którzy nazywali go Dziadkiem. Ale najważniejsze, co musicie o nim wiedzieć jest to, że tak długo walczył, aż w końcu wywalczył wolność dla Polski! A stało się to 11 listopada 1918 roku. Od tamtego ważnego dnia co roku obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości, podczas którego Polacy cieszą się, że ich kraj powrócił na mapy i mogą w nim żyć”.

Narodowe Święto Niepodległości to także znakomita okazja, by poznać historię naszego kraju poprzez wydawnictwa książkowe. Na pewno macie w swoich domach publikacje, w których możecie przeczytać informacje o ważnych dla Polaków wydarzeniach. My proponujemy m.in..: „Polska. Co dziecko powinno wiedzieć o swojej ojczyźnie”, Bogusława Michalca; „Co wiem o swojej ojczyźnie? Wychowanie patriotyczne”, opracowanej przez Grzegorza Hetmana; „Czy znasz ten kraj? Historia Polski, legendy, sławni Polacy, polskie stroje ludowe i tańce narodowe dla 5–9-latków”, Aleksandry Plec i Marzenny Skoczylas.

Na długie jesienny wieczory proponujemy rodzinne „Karty retro zabaw” — gry i zabawy dla dzieci sprzed stu lat, które zostały przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa”. „Karty retro zabaw” to zaproszenie do radosnego spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. „Karty retro zabaw” powstały w oparciu o zachowane materiały z epoki międzywojennej — książki, poradniki, czasopisma. Dzięki temu mogą stać się inspiracją do rozmów z dziećmi o tym jak rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie spędzali wolne chwile. Jest to niezwykła okazja do przyjrzenia się swoim korzeniom, tradycjom rodzinnym i lepszego poznania historii swoich bliskich. W kartach zachowano oryginalną pisownię — wyjaśnienia dotyczące kontekstu gry czy pojęć, które już wyszły z użycia umieszczono w przypisie. Zawsze wskazano także źródło historyczne, z którego pochodzi pomysł na zabawę, by zaciekawiony czytelnik mógł poszukać dalszych inspiracji. „Karty retro zabaw” są dostępne do pobrania tutaj.


Flaga, godło, hymn. Jak dbać o symbole narodowe?
— to bezpłatne plansze do pobrania, przygotowane także przez Biuro Programu „Niepodległa”. Plansze zawierają odpowiedzi na najczęściej spotykane wątpliwości związane z postępowaniem z danym symbolem. Więcej informacji o fladze, godle, hymnie i pozostałych symbolach narodowych można znaleźć na stronach rządowych, w protokole dyplomatycznym i w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela. Zapraszamy do korzystania i dzielenia się wiedzą! Plansze do pobrania są dostępne na stronie Biura Programu „Niepodległa” tutaj.

Proponujemy Wam także interaktywną grę „Jestem Polakiem i wiem”, autorstwa Doroty Dankowskiej. Głównym celem gry jest zainteresowanie dzieci historią Polski. Na planszy zostały ukryte zadania interaktywne, filmy oraz materiał muzyczny. Grę znajdziecie tutaj.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy Was, drogie Dzieci, do udziału w konkursie „Laurka dla Polski”. Waszym zadaniem będzie wykonanie piękne laurki dla naszej Ojczyzny. Możecie skorzystać z dwóch szablonów, które dla Was przygotowałyśmy (szablon nr 1; szablon nr 2) bądź przesłać swój autorski pomysł. Prace prosimy przesyłać na adres: pwdokib@onet.pl do 22 listopada. Wszystkie prace będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku. Najpiękniejsze laurki nagrodzimy książkami–niespodziankami!

{gallery}zdjecia/PWD/2020/11/niepodleglosc{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content