Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Wraz z kolejnym tygodniem wakacji wyruszamy w następną podróż literacką. Tym razem odkryjemy północno-wschodniego sąsiada Polski. Znajdziemy się na Litwie.

Skomplikowane dzieje tego narodu poznany m.in. z książki Henryka Wisnera pt. „Litwa. Dzieje państwa i narodu” lub zgłębiając treść jednego z tomów Wielkiej Historii Polski pt. „Dzieje Polski i Litwy. 1506–1648”. XX-wieczne dzieje naszego sąsiada poznamy także poprzez książkę Piotra Łossowskiego pt. „Litwa”. Publikacja została wydana w serii pt. Historia Państw Świata XX Wieku.

Czytając książkę Zbigniewa Święcha z cyklu Klątwy, Mikroby i Uczeni, dowiemy się, czym była wileńska klątwa Jagiellończyka. Publikacja napisana przez litewskich historyków, politologów i ludzi znających Polskę pt. „Pozostawione historii. Litwini o Polsce i Polakach”, prezentuje litewski punkt widzenia na niektóre zagadnienia z dziejów stosunków obu krajów. Po to, by poznać losy słynnego rodu Radziwiłłów od XIV wieku do lat 30. XX wieku sięgnijmy po książkę Stanisława Mackiewicza pt. „Dom Radziwiłłów”.

Akcja powieści historycznych Joanny Jax z cyklu Zanim Nadejdzie Jutro rozgrywa się na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej i podejmuje trudny temat wysiedleń mieszkańców tamtych regionów. Na pewno warto po nie sięgnąć, aby poprzez historie zwykłych ludzi zrozumieć, co czuli, gdy w ciągu kilkunastu minut ich życie ulegało diametralnej zmianie.

Do turystycznych wędrówek po Litwie zachęci nas przewodnik turystyczny, którego autorem jest Tomasz Krzywicki. W publikacji skupia się on na dwóch wymiarach poznania: na naturze i kulturze. Fakt, że teren obecnej Litwy penetrował od lat 70. XX wieku upewnia Czytelnika w przekonaniu, że jest to wartościowa publikacja, na pewno godna wykorzystania zarówno w czasie zorganizowanych wycieczek, jak i samodzielnych wędrówek po tym ciekawym terenie.

Najmłodszych Czytelników tradycyjnie już zapraszamy do korzystania z książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Tym razem będą to „Mapy, których nie masz”, czyli uzupełnienie do wydania podstawowego. I znowu śledząc obrazkową mapę Litwy, poznamy ciekawe miejsca, znanych ludzi, zapomniane zwyczaje czy charakterystyczne potrawy.

Korzystajmy z literackich wakacji! Do zobaczenia w bibliotece.

 
{gallery}zdjecia//2021/8/litwa{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content