Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Koronawirus
to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak: mydło, alkohol min. 60–70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni oraz zmęczenie.

Biorąc pod uwagę działania profilaktyczne, bibliotekarze informują za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów o zachowaniu bezpieczeństwa, jakie zachować środki ostrożności oraz jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich. Aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 są dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Warte uwagi materiały — m.in. instrukcję mycia rąk, plakaty w kilku wersjach językowych, przydatne adresy, schematy postępowania — znajdują się w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Niektóre z tych materiałów udostępniamy także na naszej stronie internetowej w galerii poniżej, zachęcając do rozpowszechniania zwłaszcza wśród dzieci i seniorów:

Jak skutecznie dezynfekować ręce?
Jak skutecznie myć ręce?
Jak zapobiegać zakażeniu?
Zasady kwarantanny w związku z wirusem
Plakat dla dzieci
Informacje dla seniorów

{gallery}zdjecia/2020/2/koronawirus{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content