Jeże pojawiły się na ziemi około 60 mln lat temu. Są jednymi z pierwszych ssaków, więc tym bardziej warto ochronić je przed losem, który spotkał dinozaury. Inaczej nasze dzieci będą mogły zobaczyć je jedynie w książce albo grze komputerowej. Dzień Jeża jest dobrą okazją do tego, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych sympatycznych ssakach.
Grzbiet jeża jest pokryty ok. 5 tysiącami igieł. Są to przekształcone włosy i chronią zwierzę przed wrogami. Kiedy jeż czuje się zagrożony, zwija się w kolczastą kulkę. W takie pozycji może pozostawać godzinami, a wówczas inne zwierzę, na przekład borsuk lub lis, żadnym sposobem nie może go uchwycić.
Spokojnie i pewnie wędruje po obrzeżu lasów w poszukiwaniu ślimaków, dżdżownic i owadów. Przy odrobinie szczęścia dopada nawet mysz, a czasem waży się zaatakować nawet węża.
Nie gardzi też pokarmem roślinnym — grzybami, słodkimi owocami i kłączami. Wdzięczy bywa z pewnością za miseczkę mleka, którą jakiś miłośnik zwierząt wystawił do ogródka.
Podczas gdy dorosłe jeże prowadzą samotny tryb życia, młode pozostają długo przy matce i towarzysząc jej w polowaniach, kroczą za nią gęsiego. Największym niebezpieczeństwem dla jeżej rodzinki są pędzące po szosach samochody.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża zachęcamy Was do rozwiązywania jeżowych zagadek i łamigłówek, które z pewnością przyniosą Wam mnóstwo radości podczas kreatywnej nauki:
Kto nas bada?
Uwaga na jeże!
Minikrzyżówka
Mierzymy jeża
W poszukiwaniu jeży
Jeżyk czy jerzyk?
Rok z życia jeża
Słodki sen
Smaczne kąski
Przytulne miejsce
Tajemnicze dymki
Ukryte hasło
Wykreślanka
Tekst opracowano na podstawie książki Mój barwny atlas zwierząt, E.W. Bauera. Łamigłówki i zagadki pochodzą ze strony superkid.pl.