Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

To już dzisiaj! Międzynarodowy Dzień Pizzy czas zacząć! Ponieważ w tym roku wizyta w prawdziwej pizzerii nie jest możliwa, warto przyrządzić ten przysmak w domu. Jeśli jednak… Nie macie czasu na przygotowanie pizzy… Przeraża Was przygotowanie ciasta… Nie macie drożdży… Nic nie szkodzi, przybywamy z pomocą!

Z okazji dzisiejszego smakowitego święta mamy dla Was podpowiedź, jak szybko przygotować pyszną przekąskę uwielbianą przez małych i dużych na całym świecie. Nasz sposób jest naprawdę sprawdzony i szybki. Nawet piekarnik nie będzie Wam potrzebny, ponieważ tę pizzę można przygotować na patelni.

 

Składniki:
— gotowy spód do pizzy,
— sos pomidorowy,
— przyprawa do pizzy,
— pieczarki,
— szynka,
— ser żółty,
— rukola,
— sos czosnkowy.


Sposób wykonania:
Spód do pizzy posmaruj sosem pomidorowym (możesz go kupić albo zrobić samodzielnie), a następnie posyp przyprawą do pizzy. Następnie połóż swoje ulubione dodatki. My posypałyśmy naszą pizzę: pieczarkami, szynką, serem żółtym i rukolą. Rozgrzej patelnię, nie dodawaj żadnego tłuszczu. Przełóż pizzę na patelnię, przykryj szklaną przykrywką. Pozostaw pod przykryciem na ok. 5–6 minut, w zależności od mocy palnika, grubości patelni i wstępnego rozgrzania patelni. Gotową pizzę przełóż na talerz.

Zajadaj z sosem pomidorowym bądź czosnkowym. Pamiętaj, że jedzenie najlepiej smakuje w towarzystwie, dlatego zaproś rodzinę i przyjaciół do wspólnego świętowania i smakowania! Życzymy Wam smacznego.

Krótka historia pizzy (podano za: beszamel.se.pl)
Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu zaczęli serwować nie Rzymianie, a starożytni Grecy. Wprawdzie pieczony placek polany oliwą i zapiekany z ziołami serwowano na terenie Italii, jednak oficjalnie to Grecy są autorami tego niezwykłego przysmaku.

Eksperci kulinarni zwykli nazywać pizzą zapiekany placek na bazie sosu pomidorowego, a to z kolei znacznie skraca historię pizzy. Pierwsze pomidory przyjechały do Europy dopiero w XVI wieku. Zanim jednak mieszkańcy Neapolu przyzwyczaili się do smaku pomidorów, upłynęło sporo dziesięcioleci. Pizza z dodatkiem ziół i sosu pomidorowego zdominowała tamtejsze tereny na dobre dopiero w XVIII, stając się kultową potrawą Neapolitańczyków, a następnie całego Półwyspu Apenińskiego.

W 2009 roku pizzę neapolitańską, decyzją Komisji Europejskiej, uznano za wyrób tradycyjny i przyznano jej certyfikat TSG. Przysmak ten doczekał się także swojego dnia. Święto pizzy 9 lutego obchodzi się w Polsce, Rosji i i Włoszech. W Wielkiej Brytanii natomiast obchody tego święta odbywają się 1 lipca. Z kolei w Brazylii Dzień Pizzy przypada na 14 lipca.

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content