Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Tegoroczna VI Ogólnopolska Noc Bibliotek 2020 odbyła się 10 października, a towarzyszyło jej hasło „Klimat na czytanie”. Nasza biblioteka już po raz trzeci wzięła udział w tym ciekawym przedsięwzięciu czytelniczym.

Razem z grupą dzieci w wieku 7–12 lat przygotowaliśmy ekologiczne nocne zajęcia, w trakcie których zgłębialiśmy tajemnice lasów i ich ochrony. Kierując się przysłowiem, że nauka w las nie wiedzie, a z lasu wyprowadza, chcieliśmy się dowiedzieć, co najmłodsi mogą zrobić, aby chronić naturalne środowisko. Pomogły nam w tym m.in.: wizyta pana leśnika z Nadleśnictwa Gorlice, sadzenie dębów w doniczkach biodegradowalnych, poznawanie ciekawostek dendrologicznych oraz rozwiązywanie drewnianych zagadek. Wykorzystując dary przyrody, zrobiliśmy nawet własny las liściasty.

Po to, aby nie używać plastikowych reklamówek, każdy uczestnik naszej Nocy Bibliotek otrzymał w prezencie ekologiczny woreczek wielorazowego użytku, który będzie mu służył m.in. do robienia zakupów. W ten sposób najmłodsi będą chronić środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem.

Ekologiczna Noc Bibliotek była również okazją do zaprezentowania bogatej literatury dostępnej w naszej bibliotece — tematycznie związanej z ochroną klimatu, środowiska i lasów.

Uzupełnieniem spotkania była możliwość obejrzenia — ale już w domu — filmu dedykowanego uczestnikom Nocy Bibliotek. Każdy ekoczytelnik otrzymał kod i hasło do filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”, który opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.

Dziękujemy Nadleśnictwu Gorlice za materiały, które otrzymali nasi mali ekoczytelnicy. Na pewno posłużą one do poszerzania ich wiedzy dendrologicznej. Przy ich pomocy dzieci nauczą się określania wieku drzew czy też rozpoznawania ptaków. Dowiedzą się również, co zrobić w lesie, gdy np. zaskoczy ich burza.

Już dziś zachęcamy do udziału w kolejnej Nocy Bibliotek, bo znowu będzie się działo!

{gallery}zdjecia/2020/10/noc_2020{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content