Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Końcem 2019 roku biblioteka w Staszkówce doczekała się nowego, przestronnego wnętrza. Pomieszczenia biblioteki znajdują się przy nowo wybudowanej sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce i zajmują powierzchnię 97 m2. Czytelnicy mają dostęp do pięciu stanowisk komputerowych oraz bezpłatnego Internetu, mogą także korzystać ze skanera, kserokopiarki, drukarki i faksu (sprzęt uzyskano dzięki uczestnictwu biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek). Na najmłodszych czytelników czeka kącik maluszka. Uroczyste poświęcenie nowych pomieszczeń biblioteki odbyło się 18 stycznia 2020 roku.

Historia biblioteki w Staszkówce sięga 1949 roku. Początkowo był to jeden z siedmiu punktów pierwszej zorganizowanej po II wojnie światowej sieci bibliotek publicznych Gminy Łużna. W wyniku rozwoju czytelnictwa w 1968 roku w miejsce istniejącego punktu utworzono Wiejską Bibliotekę Publiczną. W czasie jej ponad półwiecznego działania zmieniała się sieć biblioteczna, organizacja, zarządzanie, lokale i pracownicy, ale niezmiennie pozostała jej rola i zadania.

W bibliotece kilkakrotnie zmieniała się obsada pracowników. Po Władysławie Juszyńskim w 1982 roku obowiązki bibliotekarza przejęła jego żona Salomea Juszyńska, która prowadziła tę placówkę przez kolejne dziesięć lat. Później, przez trzy lata, pracowała tam Elżbieta Kijek, a przez kolejny rok Halina Wałęga. W latach 1996–1999 bibliotekę prowadziła Monika Skrobot, a od 1999 roku do chwili obecnej Agata Skrobot.

Do 1995 roku biblioteka mieściła się w wynajmowanym lokalu Kółka Rolniczego i zajmowała pomieszczenie o powierzchni 25 m2. Wówczas była otwarta cztery dni w tygodniu. Warunki pracy były bardzo trudne, szczególnie zimą. W 1996 roku biblioteka została przeniesiona do budynku w samym centrum wsi, gdzie uprzednio mieściły się dwie klasy szkoły podstawowej, zajmowała powierzchnię 44 m2. Budynek ten był jednocześnie siedzibą miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołtysa.

Od 2011 roku biblioteka jest w pełni zautomatyzowana. W ramach projektu „Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem nowoczesnych technologii teleinformatycznych” placówka otrzymała sprzęt komputerowy i profesjonalny system komputerowy. Dzięki temu został opracowany elektroniczny, internetowy katalog biblioteczny obejmujący cały księgozbiór biblioteki. Czytelnicy mają możliwość internetowego przeglądania, zamawiania i rezerwowania wybranych przez siebie publikacji.
Od listopada 2019 roku filia Ośrodka Kultury i Biblioteki w Staszkówce zajmuje nowe pomieszczenia przy sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce.

{gallery}zdjecia/2020/5/otwarcie_staszkowka{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content