Przejdź do treści Przejdź do dolnej stopki strony

Historia Chóru Małopolanie z Moszczenicy

Chór Małopolanie z Moszczenicy rozpoczął swoją działalność w 1983 roku. Inicjatorem jego powstania byli ks. prałat Czesław Muszyński, ówczesna dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy pani Izabela Cyran oraz pani dyrygent Wanda Godek.

Chór Małopolanie od wielu już lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Śpiewa na uroczystościach kościelnych i świeckich, jest animatorem wielu koncertów w środowisku lokalnym. Członkowie Chóru to osoby rozmiłowane w śpiewie i chóralistyce. Swoją działalność Chór Małopolanie zawsze traktował jako niekomercyjną, a jego osiągnięcia są efektem poświęcenia, determinacji i miłości do muzyki jego członków. Wysoki poziom artystyczny Chóru Małopolanie zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. W okresie minionych lat Chór działał, zmieniając miejsca prób, skład osobowy, repertuar, kierowników ośrodka kultury, cały czas jednak pod tą samą batutą pani Wandy Godek.

Chór Małopolanie koncertował m.in. w Warszawie, Krynicy, siostrzanej Moszczenicy w województwie łódzkim, na Słowacji i w wielu innych miejscowościach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kilkakrotnie brał udział w eliminacjach Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

W styczniu 2004 roku — z okazji 20-lecia istnienia Chóru Małopolanie — została wydana płyta z kolędami pt. „Cicha noc, święta noc…”. Pod koniec 2004 roku Chór wziął udział w nagraniu płyty „Kolędujmy Panu”, w którym uczestniczyły także inne zespoły chóralne z powiatu gorlickiego. We współpracy ze Stowarzyszeniem Akademia Ars Vitalis brał udział w koncertach Ora et Labora w Kamiannej.

Rok 2015 był dla Chóru Małopolanie bardzo bogaty w koncerty. Wówczas zaprezentował się w Budapeszcie, Ołomuńcu w Czechach oraz we Włoszech w Loreto, San Giovani Rotondo i co najistotniejsze — w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Podczas III Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2016 roku zdobył Srebrny Dyplom, a podczas IV edycji tegoż Festiwalu Brązowy Dyplom. Kilkakrotnie brał udział w Przeglądach Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Łużnej oraz w Przeglądach Chórów Parafialnych w Szymbarku.

Członkowie Chóru Małopolanie aktywnie działają w Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenica. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali uroczyste obchody jubileuszu z częścią artystyczną, pokazem mody oraz fajerwerków.

W 2013 roku — podczas swojej uroczystości jubileuszowej — ks. prałat Czesław Muszyński podkreślał, że Chór Małopolanie był i jest ambasadorem naszej małej ojczyzny. Jego muzyka towarzyszy nam w różnych uroczystościach patriotycznych, świeckich i religijnych, radosnych i smutnych. Jest ważnym filarem naszej miejscowej kultury. Ksiądz prałat Czesław Muszyński stwierdził, że Chór Małopolanie to wiele pokoleń mieszkańców Moszczenicy, których nie sposób wymienić z imienia i z nazwiska. To ludzie, którzy mieli i mają wielką pasję śpiewania. Pomimo że ks. prałata nie ma już dzisiaj z nami, jego słowa są jak najbardziej aktualne i doskonale opisują działalność Chóru Małopolanie z Moszczenicy.

18 czerwca 1988 — Chór Małopolanie z Moszczenicy podczas 2. Wojewódzkiego Przeglądu Chórów w Nowym Sączu pod kierownictwem pani Wandy Godek

18 czerwca 1988 — Chór Małopolanie z Moszczenicy podczas 2. Wojewódzkiego Przeglądu Chórów w Nowym Sączu pod kierownictwem pani Wandy Godek

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content