Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz 19. Małopolskich Dni Książki Książka i Róża, które przypadają 23 kwietnia, bibliotekarze z Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy polecają Czytelnikom te publikacje, które aktualnie czytają.


Halina Wałęga — bibliotekarka z OKiB w Moszczenicy

Książka Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci jest biografią, ale nie taką, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. To rozmowa dwóch popularnych dziennikarzy — Marcina Prokopa i Szymona Hołowni. Znamy ich głównie dzięki programowi telewizyjnemu Mam talent, który z lekkością i dowcipem wspólnie prowadzili.

Pół na pół nie jest pierwszą książką wspólnie napisaną przez ten duet. Wcześniej udało im się wydać Bóg, kasa i rock’n’roll, która była konfrontacją tych dwóch silnych osobowości, tyle że prawie dziesięć lat wcześniej.

Jak pisze wydawca — Społeczny Instytut Wydawniczy Znak — obaj prowadzą rozmowę szczerze, prowokacyjnie i bez tabu. Choć są jak ogień i woda, na scenie i poza nią pozostają przyjaciółmi. Ich rozmowa to elektryzująca, zabawna, chwilami zaskakująco poważna podwójna autobiografia.

Hołownia i Prokop to czterdziestolatkowie, którzy prowadzą ze sobą dialog. Sięgają w nim do dzieciństwa, lat szkolnych, studiów, pracy zawodowej, hobby. Autorzy próbują odpowiadać na pytania, co ich ukształtowało, jakie wartości są dla nich najważniejsze, a także, które osoby miały największy wpływ na to, kim są teraz. Polecam wszystkim, którzy lubią duet Hołownia & Prokop.

Książka jest dostępna w bibliotece w Moszczenicy. Można ją wypożyczyć oczywiście zaraz po przywróceniu normalnego funkcjonowania Ośrodka Kultury i Biblioteki.

Agata Skrobot — bibliotekarka z OKiB w Moszczenicy, filia w Staszkówce

Czereśnie zawsze muszą być dwie, autorstwa Magdaleny Witkiewicz to moja pierwsza książka tej autorki i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona. To ciepła i bardzo wciągająca opowieść o wchodzeniu w dorosłość, uczuciach, które nie zawsze dobrze lokujemy, o przyjaźni, rozczarowaniach, podejmowaniu ważnych życiowych decyzji i odpowiedzialności. A w tle tajemnicza historia z przeszłości dotycząca odziedziczonego przez Zosię dworku w Rudach Pabianickich oraz niespełnionej miłości, zbrodni, kłamstwach i sekretach sprzed lat.

Mogę polecić tę książkę wszystkim, którzy szukają lekkiej lektury do czytania w ogródku czy na tarasie. Takiej, przy której można się trochę wzruszyć, trochę uśmiechnąć, czasem wkurzyć na bohaterkę. I takiej, która mimo wszystko tchnie optymizmem i którą naprawdę szybko i przyjemnie się czyta.

Książka jest dostępna w bibliotece w Staszkówce i Moszczenicy. Można ją wypożyczyć oczywiście zaraz po przywróceniu normalnego funkcjonowania Ośrodka Kultury i Biblioteki.

 


Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content