Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Arboretum w Bolestraszycach było głównym celem wyjazdu zorganizowanego przez Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy.

Pełni obaw o warunki pogodowe, udaliśmy się w okolice Przemyśla, gdzie z panią przewodniczką podziwialiśmy wspaniałe okazy zgromadzone na olbrzymiej powierzchni wspomnianego arboretum.

Zostało ono założone w 1975 roku. Możemy w nim podziwiać okazy z dawnych ogrodów zamkowych, a także nowe nasadzenia.

Uczestnicy wyjazdu szczególną uwagę zwrócili na szpaler metasekwoi chińskiej, który wyróżniał się ciekawym pokrojem  i delikatnym wyglądem igieł. Chętnie fotografowali bogatą kolekcję roślin wodnych i podziwiali bogactwo ich kolorystyki. Przechodząc kolejnymi alejkami, co krok spotykali ciekawe, nieznane gatunki drzew i krzewów.

Ważną część arboretum stanowi ogród sensualny, w którym osoby z dysfunkcjami, doświadczają prozdrowotnego oddziaływania roślin. Zgromadzone w nim aromatyczne zioła i kwiaty  – tymianek, lebiodka, bazylia, przetacznik, kocimiętka, lawenda – szczególnie działają na zmysł powonienia osób z dysfunkcją wzroku. Możliwość zwiedzania na wózkach inwalidzkich jest dodatkowym atutem tego miejsca.

Będąc w okolicach Przemyśla, skorzystaliśmy z okazji i w towarzystwie stylizowanego wojaka Szwejka zwiedziliśmy starówkę tego ciekawego, królewskiego miasta. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w pijalni czekolady Pelczar, gdzie poznawaliśmy proces produkcji czekolad ziołowych i tych z dodatkiem kwiatów.

Zadowoleni, że warunki pogodowe były wręcz wymarzone, wróciliśmy do domu bogatsi o kolejne nowe i ciekawe doświadczenia.

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content