Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Zajęcia czytelnicze w Placówce Wsparcia Dziennego przy Ośrodku Kultury i Biblioteki w Moszczenicy są prowadzone dla dwóch grup wiekowych. Uczestnicy obcują z literaturą dla dzieci i młodzieży, kształtują nawyk czytania, rozwijają kompetencje językowe i umiejętność poprawnego wysławiania się.

Grupa młodsza jak do tej pory bawiła się z bohaterami kilku książek. Dzieci poznały „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych”, autorstwa Justyny Bednarek. Poza czytaniem jej treści wykonały: skarpetkowe myszki, wymyśliły opowiadanie i przedstawiły je w teatrzyku Kamishibai, a także stworzyły własną talię kart do „Skarpetkowego Piotrusia”.

Kolejny cykl zajęć został poświęcony książkom z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Mali detektywi z chęcią wsłuchiwali się w kolejne przygody głównych bohaterów. Sami też wcielali się w ich role. Rozwiązywali zagadki, labirynty, quizy oraz rebusy nawiązujące do treści omawianych książek. Chętnie odpowiadali na pytania dotyczące treści książek, zwłaszcza że każda poprawna odpowiedź była nagradzana naklejką lupy.

Przed nami kolejne zajęcia czytelnicze. Tym razem młodsza grupa będzie poznawać życie dzieci w innych krajach na podstawie serii książek Martyny Wojciechowskiej pt. Dzieciaki Świata.

Grupa starsza uczestniczyła w zajęciach, których tematem przewodnim była książka Andrzeja Maleszki pt. „Czerwone krzesło” — pierwsza z cyklu Magiczne Drzewo. Poza czytaniem jej obszernych fragmentów młodzież tworzyła życzenia do magicznego drzewa, rozwiązywała krzyżówkę do treści książki, wybierała najciekawsze i najbardziej nieprawdopodobne wydarzenia oraz projektowała kartkę do komiksu. Z materiałów recyklingowych wykonała magiczne, czerwone krzesło.

Dodatkowo podczas zajęć czytelniczych młodzież poznała biblioteczny system komputerowy Sowa, w którym wyszukiwała potrzebne publikacje.

W kolejnych spotkaniach młodzież poznawała historię naszej miejscowości oraz wykonała plakat pt. „Znane obiekty w Moszczenicy”. Zajęcia były poświęcane także atrakcjom powiatu gorlickiego i województwa małopolskiego. Na podstawie książki „Warszawa jest ok!” młodzież udała się na wirtualny spacer po warszawskiej Starówce.

Przed nami kolejny cykl spotkań, podczas którego młodzież wyrusza na zwiedzanie niektórych krajów europejskich. Na podstawie książki „Co warto wiedzieć o krajach, czyli Francja elegancja” odbyła już podróż po Francji. Uczestnicy poznali m.in. najważniejsze atrakcje Paryża oraz zasady gry w bule.

Do wirtualnego zwiedzania zostało jeszcze wiele krajów europejskich, ale wszystko przed młodymi czytelniczymi podróżnikami!

Halina Wałęga

{gallery}zdjecia/PWD/2021/0/formy_wsparcia/czytelnicze{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content