Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Kolejne ziołowe spotkanie poświęcone zostało tematyce wykorzystania ziół, do tworzenia różnego rodzaju maści. Uczestnicy otrzymali materiały pomocnicze ułatwiające samodzielne wykonanie ziołowych specyfików. Należy jednak zauważyć, że przygotowanie maści, w warunkach domowych nie jest wcale takie proste. Cały proces tworzenia podzielny jest na kilka etapów i trzeba mieć dużą wiedzę przyrodniczą i chemiczną w tej dziedzinie, aby zrobić to samodzielnie.

Pod okiem prowadzącej – pani Ani było znacznie łatwiej. W czasie zajęć wykonaliśmy oliwę magnezową. Można ja stosować zewnętrznie, w przypadku stanów zapalnych, ponieważ ma działanie przeciwbólowe. Jej punktowe zastosowanie zapewnia też ulgę w przypadku kontuzji, przetrenowania, bólach kręgosłupa lub stawów. Co ciekawe, magnez wchłaniany jest przez skórę, zapewniając uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka.

Do wykonania użyliśmy ziół krzemionkowych, chlorku magnezu, oleju rycynowego, olejku eterycznego i niewielką ilość gumy ksantanowej. Po skomplikowanym procesie właściwego łączenia poszczególnych składników otrzymaliśmy gotowy produkt.

Drugim ziołowym specyfikiem wykonanym w czasie zajęć był Herbimag – ziołowy krem magnezowy. Krem magnezowy powstaje po połączeniu olejów roślinnych, wosku pszczelego i chlorku magnezu. Do jego przygotowania niezbędne są jeszcze lanolina, masło shea, macerat olejowy z dziurawca, smalec, gliceryd żywokostowy, olej rycynowy. Po połączeniu poszczególnych składników, dodaniu olejku eterycznego i spirytusu kamforowego, otrzymujemy gotowy krem. Polecany jest do wieczornego smarowania zimnych stóp. Magnez szybko się wchłania, a stopy stają się rozgrzane. Należy tylko unikać kontaktu ze skórą twarzy i oczu.

Na zakończenie zajęć można była zapoznać się z książkami, które są polecane do samodzielnego wykorzystania, by zgłębiać nabytą już wiedzę zielarską.

Niestety było to już ostatnie ziołowe spotkanie w ramach zadania „Tradycje zielarskie małopolskiego Pogórza,” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Zostaw odpowiedź