Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Listopad to miesiąc pamięci nie tylko o naszych zmarłych, lecz także o tych poległych podczas walk o wolność naszej ojczyzny. Zatrzymajmy się więc na moment i poświęćmy czas na chwilę zadumy i modlitwę.

Na terenie Staszkówki znajdują się cztery cmentarze z okresu I wojny światowej, na których spoczywa wielu nieznanych żołnierzy różnych narodowości.

Cmentarz wojenny nr 116 Staszkówka–Dawidówka jest położony 100 m od drogi Staszkówka–Ciężkowice i został zaprojektowany przez Antona Müllera. Cmentarz ma kształt prostokąta i jest ogrodzony kamiennym murem z metalowymi przęsłami.

Wejście znajduje się na krótszym boku prostokąta od strony południowej. W zarysie muru po stronie jaru jest wbudowany kamienny pomnik w kształcie trójkątnej ściany podzielonej siedmioma słupami. W środku ściany jest wmurowany kamienny krzyż łaciński, a pomiędzy słupami znajdują się ażurowe, żeliwne krzyże. Groby mają układ rzędowy. Występują tu nagrobki w formie małych i dużych steli kamiennych z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Pierwotnie znajdowały się tu także krzyże drewniane.

Na cmentarzu — w 4 grobach zbiorowych i 88 pojedynczych — pochowano 219 żołnierzy niemieckich poległych 2 maja 1915 roku podczas bitwy pod Gorlicami.

Co ciekawe, choć cały cmentarz jest projektu Müllera, to znajdujący się na środku cmentarza pomnik w kształcie sześcianu zwieńczonego kulą jest autorstwa prof. Hoseausa i został ufundowany przez rodziny poległych i pochowanych na tym cmentarzu czterech oficerów w stopniu porucznika.

{gallery}zdjecia/2020/11/dawidowka{/gallery}

Zostaw odpowiedź