Początki biblioteki publicznej w Moszczenicy sięgają pierwszej połowy XX wieku. Najpierw był to jeden z 59 punktów bibliotecznych, które działały na zlecenie Powiatowej Biblioteki Powszechnej w Gorlicach. Punkt ten organizowała i prowadziła w swoim domu nauczycielka Stanisława Godek (Godekówna). Za swoją pracę otrzymywała jedynie symboliczną, kwartalną nagrodę.
W 1955 roku została założona Gromadzka Biblioteka Publiczna jako samodzielna instytucja upowszechniania kultury. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej księgozbioru jest z dnia 17 grudnia 1955 roku. Jest to poradnik Praktyczne pszczelnictwo. Książka opisuje biologię pszczół, całoroczną pracę w pasiece oraz choroby i szkodniki pszczół. Jako ciekawostkę należy podać, że w zbiorach biblioteki znajduje się do tej pory i może być ciekawą literaturą dla współczesnych pszczelarzy (link do książki znajduje się tutaj).
Stanisława Godek prowadziła placówkę do 1964 roku. W latach 1965–1982 pracownikiem biblioteki była Monika Markowicz. Wówczas w bibliotece pracowały także: Emilia Bielewicz, Grażyna Wresiło oraz Elżbieta Kijek. W latach 1982–1996 kierownikiem biblioteki była Wiesława Gomułka. Od 1996 roku pracownikiem biblioteki jest Halina Wałęga.
Przez lata zmieniała się lokalizacja biblioteki. Do 1961 roku znajdowała się w domu Stanisławy Godek, potem mieściła się w Domu Gromadzkim, następnie ulokowano ją w domu Franciszka Bajora (koło cmentarza). Kolejne przenosiny to budynek Urzędu Gminy. Stamtąd księgozbiór został przetransportowany do starego, a następnie nowego domu Wiesławy Gomułki. Gdy z budynku tzw. starej szkoły klasy I–III zostały przeniesione do nowej szkoły, biblioteka na stałe zajęła obszerną salę w tym budynku.
Od 2011 roku biblioteka jest w pełni zautomatyzowana. W ramach projektu „Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem nowoczesnych technologii teleinformatycznych” placówka otrzymała sprzęt komputerowy oraz profesjonalny system komputerowy. Dzięki temu został opracowany elektroniczny katalog biblioteczny zawierający cały księgozbiór biblioteki. Czytelnicy mają możliwość internetowego przeglądania, zamawiania i rezerwowania wybranych przez siebie publikacji.