Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego i został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 roku w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Poprzez obchody tego święta zwracamy uwagę na piękno naszego ojczystego języka, dbanie o jego bogactwo oraz promowanie poprawnego posługiwania się nim na co dzień. Dodatkowo obchody tego święta mają na celu zwrócenie uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego, a także podkreślenie różnorodności językowej na świecie.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka w Staszkówce zorganizowała spotkanie z najmłodszymi Czytelnikami z przedszkolnej grupy Słoneczek. Podczas zajęć czytelniczych recytowaliśmy wierszyki łamiące języki (była to świetna zabawa połączona z ćwiczeniami logopedycznymi) oraz przeczytaliśmy legendę „O smoku wawelskim”. Dodatkowo tego dnia Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogli wypożyczyć książki wyeksponowane na wystawce z okazji tego święta.

„Dobrze jest mówić mądrze i składnie, lecz jeszcze lepiej — mądrze i ładnie” — Małgorzata Strzałkowska

{gallery}zdjecia/2022/2/mdjo{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content