Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Cóż to była za Noc Bibliotek! A dokładnie… noce dwie. W ramach tegorocznej 7. edycji ogólnopolskiej akcji zorganizowaliśmy dwa spotkania pod hasłem „Czytanie wzmacnia… odporność”. W warsztatach prowadzonych przez Ziela Garść wzięły udział panie skupione wokół bibliotek w Staszkówce i Moszczenicy. Cieszymy się, że tematyka organizowanych zajęć zainteresowała również panie spoza naszej gminy.

A co robiliśmy podczas spotkań? Każda z pań samodzielnie wykonała krem aloesowy z maceratem z bluszczyku kurdybanka, wysłuchała także informacji na temat zasad obowiązujących przy tworzeniu maceratów ziołowych oraz miała możliwość poznania i wypożyczenia książek o tematyce zielarskiej, które są dostępne w bibliotekach.

Dużo radości uczestniczkom sprawił — również samodzielnie wykonany — kawowy peeling z ziołowym maceratem oraz olejkami eterycznymi.

Z niesamowitym zaangażowaniem uczestniczki Nocy Bibliotek wzięły udział w ziołowym konkursie, który polegał na rozpoznaniu dziesięciu suszonych ziół zebranych z moszczenickich pól i łąk. Panie wykorzystały prawie wszystkie swoje zmysły, aby móc udzielić prawidłowych odpowiedzi. Wykazały się znakomitą wiedzą zielarską, a pani Greta bezbłędnie odgadła wszystkie 10 ziół — jej szczególnie gratulujemy. Duże uznanie należy się również paniom Sabinie, Ewie i Sylwii, którym niewiele zabrakło, by zdobyć komplet punktów. Jak wzmacniać układ immunologiczny przed zimą uczestniczki dowiedziały się, degustując syrop wykonany z miąższu aloesu, soku z cytryny i miodu.

Nie zabrakło również luźnej wymiany informacji na temat sposobów wykorzystania ziół do tworzenia uodparniających herbatek. Degustacji ziołowych herbat towarzyszyły oczywiście… ziołowe ciasta i ciasteczka.

Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali zestawienia publikacji książkowych o tematyce zielarskiej, dostępnych w bibliotekach, a także broszurkę od Ziela Garść systematyzującą wiedzę zdobytą podczas Nocy Bibliotek 2021.

Warsztaty mogły być przeprowadzone dzięki współpracy z Lokalnym Ośrodkiem Wiedzy i Edukacji w Moszczenicy — dziękujemy za zaangażowanie. Już teraz zapraszamy na kolejną Noc Bibliotek!

{gallery}zdjecia/2021/10/nocbibliotek{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content