Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Cmentarz wojenny nr 119 w Staszkówce to austriacki cmentarz z I wojny światowej. Został zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego i znajduje się w centrum wsi przy drodze do Łużnej.

Ma kształt prostokąta i zajmuje powierzchnię 780 m². Jest otoczony z trzech stron jednolitym kamiennym murem o wysokości około metra. Od strony drogi ogrodzenie jest wykonane z kamiennych słupów oraz drewnianych przęseł. Bramka dwuskrzydłowa jest wykonana z dwóch masywnych kamiennych słupów. W północnej części cmentarza znajduje się murowana kaplica św. Jana Nepomucena, która jest nakryta gontowym dachem. W południowej części cmentarza, na niskim kamiennym kopcu, jest ustawiony wysoki, drewniany krzyż lotaryński.

W 29 grobach zbiorowych (nagrobki w formie potrójnych żeliwnych krzyży lotaryńskich osadzonych na betonowym cokole) oraz 17 pojedynczych (nagrobki w formie pojedynczych żeliwnych krzyży lotaryńskich osadzonych na betonowym cokole) jest pochowanych łącznie 509 żołnierzy rosyjskich poległych 2 maja 1915 roku.

{gallery}zdjecia/2020/11/cmentarz119{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content