Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Nasza biblioteka wzbogaciła się o dawno wyczekiwany cykl powieści fantasy pt. Zwiadowcy, którego autorem jest australijski pisarz John Flanagan. Książki są przeznaczone głównie dla młodzieży, która lubi przygody. Akcja kilkunastu powieści toczy się w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie.

Flanagan zaczął pisać historię Willa dla swojego syna Michaela jako opowieści na dobranoc. Szybko jednak okazało się, że ich zasięg jest dużo większy. Kolejne tomy przez wiele miesięcy znajdowały się na liście bestsellerów „The New York Timesa” i zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.

Pierwsza powieść pt. Ruiny Gorlanu została wydana w Polsce w 2009 roku, natomiast ostatnia pt. Zaginiony książę we wrześniu bieżącego roku. Do tej pory w całej serii ukazało się piętnaście tomów.

„Bohaterem pierwszej części Ruiny Gorlanu jest piętnastoletni sierota, Will, wychowanek sierocińca. Jego ojciec poniósł bohaterską śmierć w trakcie ostatniego starcia ze złym baronem Morgarathem. Syn chciałby kontynuować tradycję. Może niekoniecznie dać się zabić, ale zostać rycerzem… Honor! Chwała! Odwaga! Problem w tym, że do Szkoły Wojowników nie przyjmują mikrego wzrostu chucherek, które regularnie zbierają cięgi od rówieśników. A Will, cóż, nie dość, że niski, jest na dodatek chudy. Za to szybko ucieka. Już wydaje się, że młodzieńcowi przypadnie mało atrakcyjna rola pańszczyźnianego chłopa, gdy nagle na scenie pojawia się tajemniczy Halt — zwiadowca. I on jeden spośród wszystkich mistrzów różnych szkół przyjmie Willa na ucznia. Zgryźliwy, humorzasty i wymagający, da chłopakowi popalić, ale… Wszystko jest lepsze od wiejskiego mozołu? Ruiny Gorlanu to fantasy, w której nie uświadczysz czarodziejów w spiczastych kapeluszach, tajemniczych mikstur i wróżek. Świat Willa jest twardy, do bólu realistyczny i nikt z jego mieszkańców nie liczy na cuda — ważne są inteligencja, spryt i wytrwałość. Seria Flanagana pełna jest ironicznego poczucia humoru, trafnych obserwacji i komentarzy, a opisywani przez autora bohaterowie są pełni życia — daleko im do pozbawionych wszelkich wad herosów” — opis wydawcy serii Zwiadowcy.

 

Zakup książek zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Z całym cyklem powieściowym możecie się zapoznać w naszym katalogu bibliotecznym tutaj.

Zachęcamy do lektury, zwłaszcza że w obecnym, pandemicznym czasie trudno o inne, równie ciekawe rozrywki.

{gallery}zdjecia/2020/11/zwiadowcy{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content