Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy serdecznie zaprasza na wystawę oryginalnych, ręcznie wyszywanych makatek kuchennych oraz starych książek kucharskich.

Głównym celem wystawy jest uchronienie ludowych i unikatowych elementów wyposażenia domów naszych dziadków oraz ocalenie od zapomnienia fenomenalnej sztuki gotowania.

Makatki były nie tylko ozdobą kuchni czy łazienki, lecz także pełniły rolę domowego poradnika zawierającego życiowe mądrości, wartości i zasady moralne czy też rady, m.in.: „Dobra gospodyni dom przyjemnym czyni”, „Gdy żona wesoła w kuchni gotuje, mężowi dobrze obiad smakuje”, „Gdzie miłość i zgoda panuje, miłość swe gniazdko buduje”, „Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie ubodzie”, „Świeża woda, zimny zdrój, przynieś wody, mężu mój” czy „Myj się zimną wodą, będziesz piękną i młodą”. W Polsce makatki najdłużej funkcjonowały w tradycyjnym wystroju wiejskiej kuchni, podkreślając tym samym porządek, czystość, przytulność i gospodarność każdego domu.

Poza makatkami kuchennymi na wystawie są prezentowane stare książki kucharskie i kalendarze z przepisami, które zostały wypożyczone przez mieszkanki Moszczenicy. Najstarszą książką prezentowaną na wystawie jest publikacja Polskiego Wydawnictwa Gospodarczego z 1955 roku pt. Technologia sporządzania posiłków, autorstwa Czernego, Komornickiej, Radzińskiej, Strasburger i Wasilewskiej.

Najbardziej popularną — i prawie jedyną — wśród kobiet w drugiej połowie XX wieku była Kuchnia polska, którą możemy oglądać na wystawie w kilku wydaniach. Książka ta była wydawana również przez Polskie Wydawnictwa Gospodarcze, które w 1961 roku przekształciły się w Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne. Ta 782-stronicowa publikacja była skarbnicą przepisów, kompendium wiedzy na temat zasad racjonalnego żywienia, zawierała także informacje o żywieniu dietetycznym, przetwórstwie domowym oraz żywieniu dzieci. Ostatnią część publikacji stanowiły porady dotyczące sposobów przechowywania żywności (lata 50. ubiegłego wieku to czas, gdy w gospodarstwach domowych nie było jeszcze lodówek i zamrażarek, dlatego trudniej było utrzymać w świeżości nadwyżki wyprodukowanej żywności).

Wystawę można oglądać do końca października w godzinach pracy Ośrodka Kultury i Biblioteki. Serdecznie zapraszamy do biblioteki, by zachwycić się tymi pięknymi wytworami sztuki rękodzielniczej.

{gallery}zdjecia/2019/10/10makatki{/gallery}

Projekt „Dobre życie zaczyna się od dobrej książki” jest realizowany z programu 
Partnerstwo dla Książki i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content