Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Ośrodek Kultury i Biblioteki włączył się w realizację akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile 2022,  organizatorem której  jest Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN.

Corocznej akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla rolę wspólnoty, znaczenie solidarności i ideę porozumienia ponad podziałami.

Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie z klasy trzeciej szkoły podstawowej z wychowawczynią.

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzieli się czym jest getto, kim byli Irena Sendlerowa i Marek Edelman, a także jaka jest geneza akcji Żonkile.

Poza informacjami o powstaniu w getcie warszawskim, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te dotyczące kultury żydowskiej. Dzieci poznały określenia: synagoga, kirkut, macewa. Zostały zachęcone do odwiedzenia Bobowej i Biecza, ponieważ w tych miejscowościach znajduje się najwięcej pamiątek po Żydach mieszkających tam przed II wojną światową. W Bieczu można zwiedzić wystawę „Żydzi Biecza – historia i zagłada”, która mieści się w podziemiach dawnych żydowskich synagog. W Bobowej natomiast godną polecenia jest barokowa XVIII- wieczna synagoga, żydowski cmentarz – kirkut i ekspozycja „Okruchy pamięci”. Wystawa ta to zbiór pamiątek, które zgromadził lokalny pasjonat kultury żydowskiej Aleksander Gucwa.

Gorlice również pamiętają o Żydach, którzy przed wojną stanowili połowę mieszkańców miasta.  Dla ich upamiętnienia powstał pomnik – Sidur Przechodniów, w formie Gwiazdy Dawida z umieszczonymi na jej ścianach macewami. Obejrzeć go można jadąc ulicą Stróżowską, w kierunku centrum Gorlic, w sąsiedztwie żydowskiego cmentarza.

Duże wrażenie na uczniach wywarł czytany fragment książki „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”. Opowiada on między innymi o tym, w jaki sposób jedna z rodzin z Moszczenicy, z narażeniem własnego życia, ukrywała rodzinę żydowską.

Na zakończenie każdy uczestnik samodzielnie wykonał papierowego żonkila, który jest symbolem zbiorowej pamięci. Mamy nadzieję, ży była to ciekawa lekcja biblioteczna.

 

{gallery}zdjecia/2022/4/zonkile1{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content