Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

Dzisiaj zapraszamy na kolejną czytelniczą wyprawę. Tym razem zabieramy Was do naszego zachodniego sąsiada, czyli poznajemy literackie Niemcy.

Rozpoczniemy od książek dla dzieci, proponując sięgnięcie po baśnie Jakuba i Wilhelma Grimm, z których m.in. dowiemy się, czy Jaś lubił pierniki, co się stało, kiedy Królewna Śnieżka zjadła zatrute jabłko oraz dlaczego Śpiąca Królewna zapadła w stuletni sen.

Najmłodszych Czytelników zachęcamy także, aby po raz kolejny sięgnęli po książkę „Mapy”, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich i tym razem otworzyli ją na stronie z mapą Niemiec, gdzie zobaczą obrazkowe ciekawostki związane z tym krajem.

Kolejna propozycja to cykl powieści dla młodzieży poruszający trudne, ale bardzo ważne problemy okresu dojrzewania. Autorka książek — niemiecka pisarka Jana Frey — w książkach „W ślepym zaułku wolności”, „Odlot na samo dno”, „Chłód od raju” czy „Bez odwrotu” porusza tematy bezdomności, wczesnego macierzyństwa, ucieczek z domu i uzależnień. Warto, aby po te publikacje sięgnęli także rodzice nastolatków, by łatwiej zrozumieć problemy, z którymi borykają się ich dorastające dzieci.

Następna propozycja to wielopokoleniowa saga Charlotty Link obejmująca tytuły: „Czas burz”, „Dziki łubin” i „Niespokojne niebo”. Dzięki temu zbiorowi przekonamy się, że Link może być postrzegana nie tylko jako autorka chętnie czytanych kryminałów.

O narodzinach faszyzmu widzianymi oczami zwykłych ludzi możemy przeczytać w książce Julii Boyd pt. „Wakacje w Trzeciej Rzeszy”.

Hanni Münzer w powieściach „Miłość w czasach zagłady” i „Marlene” umiejętnie przeplata miłość z okrucieństwem. Ukazuje wojnę poprzez pryzmat losów słynnej śpiewaczki operowej i jej córki, a akcję umieszcza w Monachium i Krakowie.

Czytelnikom, którzy chcą wirtualnie zwiedzić Niemcy polecamy m.in. publikacje: „Dojczland”, autorstwa Andrzeja Stasiuka, „Mur. 12 kawałków o Berlinie” czy wreszcie ilustrowany przewodnik Wydawnictwa Pascal pt. „Niemcy”.

Trudno nie sięgnąć po bardziej dramatyczne książki: „Teraz jesteście Niemcami” czy „Brunatna kołysanka”, które opisują losy uprowadzonych polskich dzieci, ofiary zbrodniczej polityki rasowej III Rzeszy w Niemczech.

Zapraszamy do korzystania z bibliotek.

{gallery}zdjecia//2021/7/niemcy{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content