Dzisiaj zapraszamy na kolejną czytelniczą wyprawę. Tym razem zabieramy Was do naszego zachodniego sąsiada, czyli poznajemy literackie Niemcy.
Rozpoczniemy od książek dla dzieci, proponując sięgnięcie po baśnie Jakuba i Wilhelma Grimm, z których m.in. dowiemy się, czy Jaś lubił pierniki, co się stało, kiedy Królewna Śnieżka zjadła zatrute jabłko oraz dlaczego Śpiąca Królewna zapadła w stuletni sen.
Najmłodszych Czytelników zachęcamy także, aby po raz kolejny sięgnęli po książkę „Mapy”, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich i tym razem otworzyli ją na stronie z mapą Niemiec, gdzie zobaczą obrazkowe ciekawostki związane z tym krajem.
Kolejna propozycja to cykl powieści dla młodzieży poruszający trudne, ale bardzo ważne problemy okresu dojrzewania. Autorka książek — niemiecka pisarka Jana Frey — w książkach „W ślepym zaułku wolności”, „Odlot na samo dno”, „Chłód od raju” czy „Bez odwrotu” porusza tematy bezdomności, wczesnego macierzyństwa, ucieczek z domu i uzależnień. Warto, aby po te publikacje sięgnęli także rodzice nastolatków, by łatwiej zrozumieć problemy, z którymi borykają się ich dorastające dzieci.
Następna propozycja to wielopokoleniowa saga Charlotty Link obejmująca tytuły: „Czas burz”, „Dziki łubin” i „Niespokojne niebo”. Dzięki temu zbiorowi przekonamy się, że Link może być postrzegana nie tylko jako autorka chętnie czytanych kryminałów.
O narodzinach faszyzmu widzianymi oczami zwykłych ludzi możemy przeczytać w książce Julii Boyd pt. „Wakacje w Trzeciej Rzeszy”.
Hanni Münzer w powieściach „Miłość w czasach zagłady” i „Marlene” umiejętnie przeplata miłość z okrucieństwem. Ukazuje wojnę poprzez pryzmat losów słynnej śpiewaczki operowej i jej córki, a akcję umieszcza w Monachium i Krakowie.
Czytelnikom, którzy chcą wirtualnie zwiedzić Niemcy polecamy m.in. publikacje: „Dojczland”, autorstwa Andrzeja Stasiuka, „Mur. 12 kawałków o Berlinie” czy wreszcie ilustrowany przewodnik Wydawnictwa Pascal pt. „Niemcy”.
Trudno nie sięgnąć po bardziej dramatyczne książki: „Teraz jesteście Niemcami” czy „Brunatna kołysanka”, które opisują losy uprowadzonych polskich dzieci, ofiary zbrodniczej polityki rasowej III Rzeszy w Niemczech.
Zapraszamy do korzystania z bibliotek.
{gallery}zdjecia//2021/7/niemcy{/gallery}