Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

W ubiegłym tygodniu poznawaliśmy literaturę rosyjską, natomiast w tym tygodniu, podczas kolejnej wakacyjnej podróży, zapraszamy do bliższego poznania Ukrainy.

Z Ukrainą wiążą nas dosyć skomplikowane relacje geograficzne i historyczne, często mało znane współczesnemu czytelnikowi. Tym bardziej zachęcamy do sięgania po książki dostępne w naszych bibliotekach. Znajdziemy w nich nie tylko dobrze udokumentowane opracowania historyczne, lecz także powieści, których akcja rozgrywa się w Czarnobylu, Lwowie i okolicach.

Zachęcamy do zapoznania się z książką Anny Applebaum pt. „Czerwony głód”, w której udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim — po Holokauście — aktem ludobójstwa w XX wieku. Tematykę rzezi wołyńskiej podejmują Grzegorz Motyka i Paweł Smoleński. Natomiast Tadeusz Isakowicz-Zaleski — poprzez relacje świadków — pokazuje ogrom cierpień, jakiego doświadczyli Polacy w czasie ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Aby przekonać się, co naprawdę działo się w Czarnobylu w czasie katastrofy nuklearnej 26 kwietnia 1986 roku, sięgnijmy po książki, które powstały na podstawie wieloletnich badań archiwalnych: „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” oraz „O północy w Czarnobylu”. Na kanwie wydarzeń historycznych powstały również powieści, których akcja rozgrywa się w Czarnobylu. Są to „Jaskółki z Czarnobyla” i „W cieniu Czarnobyla”.

Możemy poznać współczesną, różnorodną Ukrainę, sięgając po książkę „Ukraina. Po obu stronach Dniestru”. Jest to subiektywny przewodnik po tym kraju, dzięki któremu poznajemy kulturę, zabytki oraz życie codzienne obecnych mieszkańców Ukrainy. Warto także sięgnąć po ukraińską trylogię Marii Nurowskiej, którą tworzą: „Imię twoje…”, „Powrót do Lwowa” i „Dwie miłości” oraz powieść Jurija Andruchowycza „Dwanaście kręgów”.

Poznajmy lepiej naszych wschodnich sąsiadów. Do zobaczenia w bibliotece!

{gallery}zdjecia//2021/7/ukraina{/gallery}

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content