Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejdź do dolnej stopki strony

We wtorek, 17 listopada, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota. Święto to ustanowiono w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska (AIDAA ) oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów.

Uchwalono je w dzień bardzo szczególny — wbrew wszelkim przesądom, w piątek 17 września, o godz. 17. Musicie wiedzieć, że liczba 17 jest we Włoszech uważana za najbardziej pechową.

Święto Czarnego Kota ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, ale i walkę z uprzedzeniami oraz przesądami, które są wyjątkowo niebezpieczne dla czarnych kotów. Szczególnego pecha, jak zauważyli obrońcy praw zwierząt, czarne koty mają właśnie we Włoszech, bo to tam przedstawia się je w jak najgorszym świetle i są źle traktowane. Według statystyk we Włoszech żyje ponad milion czarnych kotów, a co roku około 30 tys. ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

„Zachęcamy wszystkich właścicieli i miłośników czarnych kotów do zapalenia świecy w oknie lub na balkonie, aby pokazać miłość do tych zwierząt i powiedzieć dość praktyce zabijania czarnych kotów” — mówi Lorenzo Croce, prezes AIDAA.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Czarnego Kota mamy dla Was propozycję pracy plastycznej — białego kota na tle pełni księżyca. To bardzo łatwe i szybkie zadanie, które z pewnością pięknie wykonacie.

Materiały:

— czarna i biała kartka z bloku technicznego,

— nożyczki,

— cyrkiel,

— klej,

— kredki: biała, złota oraz srebrna.

Instrukcja — krok po kroku:

1. Przygotuj: czarną i białą kartkę, nożyczki, cyrkiel oraz kredki: białą, złotą i srebrną.

2. Na białej kartce narysuj cyrklem koło o średnicy ok. 15 cm. Wytnij je.

3. Przyłóż wycięte koło do czarnej  kartki i przygotuj kredki (złotą, białą i srebrną).

4. Rysuj różnej długości kreski na wyciętym kole tak, by nachodziły na czarną kartkę.

5. Wokół księżyca narysuj białą kredką gwiazdy.

6. Narysuj na białej kartce kota, który siedzi na trawie. Wytnij go.

7. Kotek gotowy ;-).

Oczywiście zachęcamy Was do wysyłania skanów bądź zdjęć swoich kotów (tych żywych, jak i namalowanych) na adres: pwdokib@onet.pl. Wszystkie prace będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Książki o kotach to obowiązkowe pozycje dla wszystkich miłośników tych mruczących czworonogów. My kochamy koty i kochamy piękne książki, dlatego zachęcamy Was do lektury wydawnictw o kotach. Na tę szczególną okazję proponujemy m.in.: „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów”, Małgorzaty Kur; „Mój kot. Niezbędny poradnik”; „Kotki Dorotki”, Joanny Krzyżanek; „Pusia, zagubiona kotka”, Holly Webb; „Lusia, gdzie jesteś?”, Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk czy „Kot, który patrzył na księżyc”, Natalii Usenko.

Z pewnością w Ośrodku Kultury i Biblioteki w Moszczenicy znajdziecie o wiele więcej książek o mruczących zwierzakach, dlatego już teraz zachęcamy Was do odwiedzenia biblioteki po ponownym otwarciu, które, mamy nadzieję, nastąpi już niebawem.

Nasze propozycje:

Zostaw odpowiedź

Ośrodek Kultury i Biblioteki © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Skip to content